Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 13       Lapozás: 1-10 | 11-13

Tárgymutató: EGYESÜLET >> Egyesületek (Magyarországi) >> Egyesületek, kulturális


1985. szeptember 23.

A Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület alakuló ülése Pécsett. Ez az egyesület volt a világháború utáni első bejegyzett német kisebbségi egyesület.

1987. január 22.

A Pécsett alakult Lenau Közművelődési Egyesület a várostól egy műemlék jellegű épületet kapott, amely azonban jelentős felújításra szorult.

1989. február 23–24.

Grósz Károly Baranya megyébe látogatott. A pécsi délszláv klubban találkozott a megyei németek és délszlávok képviselőivel. Báling József (A Szövetség megyei szervezetének elnöke) beszámolt arról, hogy a falvakban nagy számban alakulnak az egyesületek, Kerner Lőrinc (a Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület elnöke) pedig arról, hogy még a tárgyévben felavatják a Lenau-házat.

1989. december 2.

A Magyarországi Németek Budapesti Érdekképviseleti Szerve Hambuch Vendel (Wendelin Hambuch) vezetésével elhatározta ülésén, hogy megalakítja a Jakob Bleyer Társaságot.

1990. január 26.

Megalakult a Budapesti Német Kulturális Egyesület (Deutscher Kulturverein Budapest) a Néprajzi Múzeumban. Elnöke Hambuch Vendel, alelnöke Krix György (Georg Krix). Az egyesület célja a magyarországi németek anyanyelvének, kultúrájának és hagyományainak ápolása, a nemzeti identitás erősítése és érdekei képviselete. Az egyesület információs lapja a Deutscher Bote 6 éven keresztül évente tízszer jelent meg.

Megalakult a budapesti német nyelvű katolikus közösség a Batthyány-téri "Szent Ferenc Sebei" templomban. Az első misén részt vett Paskai László, egy-egy németországi, ausztriai, svájci és NDK-beli püspök, valamint a négy állam nagykövetei. A kezdeményezés még 1988 szeptemberére ment vissza, mikor a Német Püspöki Konferencia külföldi titkársága tárgyalásokat kezdett az Állami Egyházügyi Hivatallal. A közösség lelkésze Franz Walper prelátus lett.

1990. június 24.

Megalakult a Magyarországi Német Írók Szövetsége (Verband Ungarndeutscher Autoren) 20 taggal. Az elnökség: Schuth János (Johann Schuth), Claus Klotz, Vágyi Vata (Vata Vágyi).

1991. január 14.

Pécsett magalakult a "A Pécsett élő Magyarországi Németek Egyesülete" (Verein der in Pécs/Fünfkirchen lebenden Ungarndeutschen). Elnöke a Leőwey Gimnázium német párhuzamos osztályának tanára, Lafferton Anna (Anna Lafferton). Az egyesület célja, hogy a belvárosi iskola német osztályaiból és a Leőwey Gimnáziumból kialakítson egy német oktatási központot.

1992. február 22.

A Budapesti Német Kulturális Egyesület (Deutscher Kulturverein) Nemzetközi Svábbált rendezett.

1992. február

A Magyarországi Német Írók Szövetsége a képzőművészek előtt is megnyitotta kapuit és átalakult Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetségévé (Verband Ungarndeutscher Autoren und Künstler).

1992. október 2–4.

Magyar-német Kulturális Fesztivál a Balatonnál a Budapesti Német Kulturális Egyesület rendezésében.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>